Арт-терапрія – дослівно означає «лікування мистецтвом». Мистецтво – це невидимий місток, що поєднує два протилежні світи: світ фантазії та реальності. Часто таємні бажання, підсвідомі почуття та емоції легше викласти у творчості, ніж виразити у словесній формі.

«Атр-терапія конструює внутрішній світ переживань, пропонуючи спочатку малювати картини або ліпити з глини, а потім проектувати це на повсякденне життя».

Є багато видів арт-терапії: малювання, живопис, ліплення, пісочна терапія, казкотерапія, фототерапія, глинотерапія, ігротерапія тощо.

Кожен із цих видів має безліч арт-терапевтичних технік, які застосовуються для вирішення внутрішніх і міжособистісних конфліктів, кризових ситуацій, вікових криз, травм, невротичних і психосоматичних розладів тощо.

Ось деякі види та техніки арт-терапії, які я застосовую під час роботи з дітьми та дорослими:

Малювання – одна з основних технік арт-терапії. Малювати можна чим завгодно: фарбами, крейдою, олівцями, фломастерами, кредками. Насамперед завдяки малюванню можна «виплеснути» на аркуш свої стримані почуття, «виплеснути» агресивність, гіперактивність, гнів, страх тощо; зрозуміти і побачити свій внутрішній стан, почуття та переживання; звільнитися від усього, що заважає жити повноцінно. Ще малювання допомагає досягнути внутрішньої гармонії та отримати великий емоційний ресурс.

Колаж робиться з газетних і журнальних вирізок, природних матеріалів, фотографій, кольорового паперу. При виготовленні колажу не виникає напруги, пов’язаної з відсутністю художніх здібностей, саме тому він дозволяє кожному отримати успішний результат. Ця техніка дає час на міркування, можливість змінити композицію, переставити компоненти місцями, спробувавши стільки варіантів, скільки необхідно.

Символічним є й сам процес виконання колажних композицій, який передбачає утворення порядку з хаосу, народження нових образів зі старих, з’єднання розрізнених елементів тощо.

Казко терапія  - це метод, що використовує казкову форму для корекції емоційних порушень і вдосконалення взаємостосунків з навколишнім світом. Метою і завданням казко терапії є зменшення агресивності у дітей, усунення тривожності і страхів, розвиток емоційної саморегуляції і позитивних взаємостосунків з іншими дітьми.

Кожна дитина по своєму розуміє і сприймає ту або іншу казку. Тому одна казка справляє на неї велике враження, а інша проходить мимо, не зачіпаючи її почуттів. Саме це і сигналізує про актуальні труднощі чи переживання у житті дитини чи дорослого: що лякає в житті, а що цікавить, що заважає, а до чого прагне тощо.

Ще важливим способом допомогти дитині справитися з психологічними труднощами є написання індивідуальних терапевтичних казок; і таким чином перемогти свій страх, свої переживання в придуманій казці, де герой стає сильний, упевнений в собі і в свої силах. Цікавим моментом є аналіз і обробка улюбленої казки дитини – звідти можна почерпнути багато інформації про саму дитину. Цей метод можна застосовувати і з дорослими, оскільки всі ми родом із дитинства, і у кожному з нас живе маленька дівчинка чи хлопчик, котрі маю свою улюблену казку, улюбленого героя чи ненависного казкового персонажа  – і все це може багато розказати про наш внутрішній світ.

Пісочна терапія може проводитись з людьми будь-якого віку, починаючи з трирічних дітей. Цей метод полягає у тому, що клієнт (дитина або дорослий)  будує свій внутрішній світ у пісочниці з піском, використовуючи фігурки людей, тварин, рослин, різних монстрів, а також споруди, каміння тощо. Відбувається розвиток самосвідомості – включення неусвідомлюваного психічного змісту в свідомість. 

Оскільки процесс пісочної терапії часто викликає сильні емоції, робить видимим те, що дотепер не усвідомлювалося, психотерапевт обережно супроводжує клієнта на шляху його досліджень і дає багато підтримки.

Пісочну терапію використовується не з першої зустрічі. Необхідний етап збору інформації і встановлення довірчих відносин з клієнтом, наявність безпечного психологічного простору.

Для мене пісочна терапія – це розкриття багатого внутрішнього світу людини, її власних ресурсів, а також хороший спосіб з людини-жертви стати творцем своєї долі.

Для ліплення використовується пластилін або глина. Звичайно, глина має більшу цінність як природний, неструктурований, пластичний тривимірний матеріал. Цінним виявляється також те, що її використовування припускає роботу безпосередньо руками. Глина вважається ідеальним матеріалом для передачі емоцій і переживань людини, а сам процес – зцілюючим.

Ліплення може бути усвідомленим або неусвідомленим, з розплющеними очима, перевіряючи відповідність форми потрібному образу або із закритими – довіряючись тільки дотику. Можна ліпити, наприклад, свій страх, подивитись і поламати, а потім створити протилежний стан – радості, щастя.

Робота з глиною дозволяє м’яко відреагувати, переробити і усвідомити травматичний досвід. Вона ефективна в терапії з високим ступенем агресії, з соціальною дезадаптацією клієнта, з пост стресовим розладом, а також екзистенціальними кризами і проблемами. У роботі з глиною немає протипоказань і вікових обмежень.

Де застосовується арт-терапія?

Арт-терапія ефективна при роботі з усіма віковими групами. Дітям, підліткам та дорослим метод дозволяє позбутися негативних емоцій, вчитись розслаблятись, приймати важливі рішення, сприяє підвищенню самооцінки, розвиває мислення і пам’ять. До занять можна приступити в будь-який час, адже спеціальна підготовка не потрібна. 

Арт-терапія не тільки дозволяє висловити свої страхи, емоції та почуття, а й дозволяє адаптуватися до життя в суспільстві, зрозуміти навколишній світ, навчитися розуміти інших людей. Багато хто під час занять відкриває творчі здібності і таланти, про існування яких не знали.

А тому, ласкаво запрошую до дослідження і пізнання себе через Арт-терапію у моєму супроводі.

Записатись чи задати питання

Робочий графік:


Вт – Сб
з 9:00 до 21:00
Нд – Пн
вихідні

Офісний центр:


м.Львів, вул. Водогінна 2, кімната 212

office@dialoglviv.com

+38 (067) 701-03-49